اسم‌های خوب، برای وبلاگ‌های خوب!

چند پیشنهاد برای عنوان و نشانی وبلاگ شما

پسر مبتکر

shomaha-pesaremobtaker.jpgدر شماره‌ی قبل، خدمت‌تان عرض کردم که از این به بعد، قبل از همه‌ی مطالب، به سراغ من خواهید آمد. نمی‌دانم این اتفاق افتاده است یا نه ولی این مطلب قطعا به صورتی خواهد بود که اگر دیر رسیده‌ باشید، احتمالا یک چیزهایی را از دست داده باشید. تا شما دفعه‌ی بعد حواس‌تان باشد، قبل از همه‌ی مطالب، ستون پسر مبتکر را سر بزنید. در این شماره، قصد دارم بخشی از ابتکارات خودم را خرج مسئله‌ی عنوان و آدرس وبلاگ بکنم.

البته قطعا این یک سبک شروع است و شما خودتان می‌توانید پیشنهاد‌های خیلی بهتری بدهید و ابتکارهای ناب‌تری از خودتان نشان دهید. در هر صورت، سعی کرده‌ام اسم‌هایی که پیشنهاد پیشنهاد می‌دهم تا حد امکان شرایط یک اسم خوب را داشته باشند. همین‌طور تلاش کرده‌ام که اسم‌های انتخابی قبلا ثبت نشده باشند. آن‌هایی هم که قبلا ثبت شده‌اند، معمولا مدت‌ها پیش ثبت شده‌اند و دیگر به‌روز نشده‌اند. بسیاری از آن‌ها هم هستند که مدت‌ها پیش فقط ثبت شده‌اند و هیچ یادداشتی در آن‌ها وجود ندارد!

1.    جیگرکی (jigaraki):
شعار: خاطرات جگرهایی که سوزاندم.
 محتوا: در شماره‌ی قبلی اگر یادتان باشد، پیشنهاد دادم وبلاگی ثبت کنید برای خاطرات خواستگاری. وبلاگ جیگرکی می‌تواند اسم خوبی برای این چنین وبلاگی باشد. از آن‌جایی که محتوای این وبلاگ کمی تلخ خواهد بود (!) اسمی طنز بهتر است.
 
2.    چوبین (choobin):
شعار: پای استدلالیان چوبین بود!
محتوا: شاید شما هم یاد چوبین و برونکا افتاده باشد ولی منظور من آن نبود. از آن‌جایی که چوبین به معنای «ساخته شده از چوب» هست، استفاده‌های خوبی می‌شود از آن کرد؛‌ برای موضوعاتی مثل اندیشه، فلسفه یا عرفان قابل استفاده است. البته طبیعتا با عرفان هماهنگی بیشتری دارد!
 
3.    آفتاب لب بوم (labeboom) 
شعار: «تا غروب چیزی باقی نمانده است.» یا: «ما دیگر آفتاب لب بوم‌ایم.»
محتوا: این وبلاگ را توی وبلاگ‌های فارسی تا حالا به گوشم نخورده است ولی یک نمونه‌ی خارجی‌اش را دیده‌ام. خانم پیری بود که به کمک نوه‌اش وبلاگ می‌نوشت و از دغدغه‌ها و تفکرات پیری خود می‌نوشت. به نظر من وبلاگ جذابی آمد. اگر کسی پدربزرگ یا مادربزرگی داشته باشد و برایش وبلاگ بزند کمک خیلی بزرگی به جوان‌ترها کرده است.
 
4.    آقابزرگ (aghabozorg)
شعار: «مردم همیشه نیاز به یک آقا بالاسر دارند. چه کسی بهتر از ما؟»
محتوا: شخصیتی که از آقابزرگ در ذهنم تصور کرده‌ام یک شخصیت طنز است. آدمی با ابروهای پرپشت و سبیل‌های از بناگوش در رفته؛ چیزی شبیه عکس‌هایی که از رضاشاه در ذهن خیلی از ماها هست. از زبان این شخصیت می‌شود طنز سیاسی خوبی استخراج کرد.
 
5.     خرخاسک (kharkhasak)
شعار: «موی دماغ شما خواهم شد.» یا «این وبلاگ، تن‌تان را به خارش خواهد انداخت.»
محتوا: البته شعار بالایی کم توی ذوق می‌زند خودم می‌دانم. ولی تا جایی که من می‌دانم، خرخاسک حشره‌ای شبیه کنه باید باشد که می‌چسبد و ول نمی‌کند. اگر کسی قبول کند که در شخصیت خرخاسک حلول کند، می‌تواند وبلاگ انتقادی زیبایی از آن در بیاورد.
 
6.     هندوانه (Hendevaneh)
شعار: هندوانه‌ی شیرین به شرط چاقو
محتوا: این‌جور اسم‌ها، عناوین باز و وسیعی هستند که برای موضوعات زیادی قابل استفاده‌اند. البته نمونه‌های دیگری مثل وبلاگ انار یا هلو هم داریم ولی خدایی وبلاگ هندوانه، مخصوصا توی تابستان و گرمای هوا، واقعا بیشتر می‌چسبد.
 
7.    قصاب‌باشی (ghasabbashi):
شعار: پوست‌هایی که کندم.
محتوا: درباره‌ی محتواش پیشنهاد‌هایی دارم ولی خیلی لوس است و خجالت می‌کشم درباره‌شان صحبت کنم. ولی به طور کلی به درون‌مایه‌ی طنز می‌خورد.
 
8.    شمبلیله (shambalileh)
شعار: درباره‌ی شعارش واقعا چیزی به ذهنم نمی‌رسد.
محتوا: طنز، آشپزی، وبلاگ زنان خانه‌دار،‌ به درد وبلاگ سیاسی هم می‌خورد.
نکته: این یکی خیلی جاها ثبت شده انگار ولی هیچ کدوم‌شان مطلبی خاصی نداشتند تا جایی که من دیدم.
 
9.    نِت‌بوک (netbook)
shomaha-pesaremobtaker4.jpg شعار: یادداشت‌های من بر روی شبکه
محتوا: یادداشت روزانه
نکته: این آدرس در سرویس‌های خارجی ثبت شده ولی در سرویس‌های ایرانی ثبت نشده؛ به جز پرشین‌بلاگ که اون هم هیچ مطلبی درش نوشته نمی‌شود. به خاطر شباهت این اسم با نوت‌بوک، می‌تواند به نوعی برای مخاطب جذاب باشد.
 
10.    میزبان (mizban)
شعار: «قدم شما بر فرق سر ما!»، «من میزم را از دست نمی‌دهم!»، «بفرمایید سر میز...»، ...
توضیح: این آدرس می‌تواند برای موضوعات زیادی استفاده شود. طنز سیاسی یا انتقادی می‌تواند باشد، برای موضوعاتی مثل آشپزی یا آموزش خانه‌داری که در شماره‌ی اول حرفش را زدیم هم به درد می‌خورد. به این توجه داشته باشید که دو معنا از این کلمه می‌شود فهمید؛ یکی همان میزبان معروف و دیگری «نگهبان میز» و به معنای دومش با طنز سیاسی یا اجتماعی تناسب خوبی دارد.
 
11.    دخترستان (dokhtarestan)
شعار: جمله‌های زیادی می‌شود استفاده کرد مثل «در دخترستان جای شما خالی است...»
محتوا: برای یک وبلاگ دخترانه، یا در حقیقت مرتبط با موضوعات دخترانه خیلی خوب است. جالب است که در هیچ کدام از سرویس‌های ایرانی ثبت نشده است. به خصوص برای وبلاگ‌ گروهی شدن، به شدت فاز می‌دهد؛ یک وبلاگ گروهی که نویسنده‌هایش همه دختر باشند و درباره‌ی مسایل دختران بنویسند.
 
12.    پسرستان (pesarestan)
شعار و محتوا: برعکس دخترستان!
 
13.    تاج‌بیبی (tajbibi)
شعار: وب‌نوشته‌های یک خانم با شخصیت (یا یک خانم محترم)
محتوا: فعالیت‌های زنانه، مسایل زنان، نقد سیاسی، آشپزی...
 
14.    تاج‌بانو (tajbanoo)
shomaha-pesaremobtaker1.jpg شعار: وب‌نوشته‌های یک بانوی با شخصیت (یا یک بانوی محترم)
محتوا: این وبلاگ هم تقریبا مثل قبلی است با این تفاوت که بسته به تفاوت بین «بی‌بی» و «بانو» این وبلاگ می‌تواند شخصیت جوان‌تر و محکم‌تری داشته باشد. شاید تاج‌بیبی بتواند طنز بیشتری داشته باشد.
 
15.    یاسان (yasan)
محتوا: معنای این کلمه، «لایق» و «سزاوار» است. خیلی فکر خاصی به ذهنم نمی‌رسد ولی خوش‌هجا و ساده است. از نظر معنایی هم معنایی هم خوب است. در هر صورت مانند یک دکمه‌ی خیلی خوب، می‌شود به‌اش کت‌شلوار خوبی دوخت!
 
16.    پدیدار (padidar)
شعار:
محتوا: نمی‌دانم چرا ولی احساس می‌کنم برای وبلاگ‌های علمی خیلی مناسب است. منظورم از وبلاگ‌های علمی، وبلاگ‌های با موضوع تکنولوژی، اینترنت و فن‌آوری اطلاعات است.
 
17.    جُربزه (jorbozeh)
شعار: انتقاد کردن، جیگر و جُربزه می‌خواهد.
محتوا: همان‌طور که در شعار هم مشخص شد، برای یک وبلاگ انتقادی خیلی خوب است؛ البته به شرطی که نویسنده‌اش به اندازه‌ی کافی جیگر و جربزه داشته باشد.
 
shomaha-pesaremobtaker2.jpg 18.    خربزه (kharbozeh)
شعار: هر کی خربزه می‌خوره پای لرزش هم می‌شینه
محتوا: همان‌طور که می‌شود حدس زد، این اسم دقیقا بعد از صدور ابتکار قبلی به ذهنم رسید. ولی مضمون خیلی بلندی در این اسم نهفته است. همان‌طور که توی شعار هم نوشتم، با آن ضرب‌المثل معروف هم خیلی تناسب دارد. در هر صورت با این که سردبیر اشاره می‌کند، دوز پیشنهادهای طنز سیاسی و انتقادی زیاد شده است ولی باز این اسم هم به همین درد می‌خورد. البته اگر کسی هنرش را داشته باشد، به نظر من خوراک یک وبلاگ کاریکاتور است.
 
19.    جریمه (jarimeh)
شعار و محتوا: نمی‌دونم فعلا. فقط خوش‌آدرس بود
 
20.    رُگا (roga)
شعار: راه بی‌پایان...
محتوا: کلمه‌ی «رُگا» به معنای راه و جاده است و از آن‌جایی که کلمه‌ی راه و جاده با خیلی از مضامین عاشقانه، عارفانه، عالمانه، عامدانه، صادقانه و... هماهنگی دارد، محتوای آن را به خودتان واگذار می‌کنم. [به وضوح احساس می‌شود پسر مبتکر کم آورده است. هان؟] ولی وبلاگ راه و رسم سفری که توی شماره‌ی قبل پیشنهاد دادیم هم با این اسم، هم‌خوانی دارد.
 
21.    روچک (rochak)
محتوا: این کلمه به معنای روز پانزدهم ماه شعبان و روز برات است. با توجه به این که روز میلاد امام زمان در روز پانزدهم شعبان است می‌تواند اسم خوبی برای وبلاگی با موضوع مهدویت باشد. شاید برایتان سخت باشد که احساس کنید این اسم با موضوعی دینی مثل مهدویت ارتباط داشته باشد ولی من فکر می‌کنم ذهن دیگران را شما می‌توانید شکل دهید. قطعا این اسم، نامأنوس‌تر اسم «سوشیانس» نیست. ولی این اسم الان حداقل برای من حالتی مقدس دارد؛ بعد از این که مدتی با وبلاگ سوشیانس (http://sooshians.ir) آشنا بودم.
 
22.    رشتاک (rashtak)
شعار: روزی درخت تنومندی خواهی شد...
محتوا: این کلمه به معنای شاخه‌ی نورس گیاه است که از پایین درخت روییده باشد. در شماره‌ی قبل، پیشنهاد وبلاگ‌های کودکانه را داده بودم. این وبلاگ به درد چنین موضوعی می‌خورد؛ با توجه به این که رشتاک را استعاره‌ی لطیفی که از کودکان بگیریم.
 
23.    وَرَشنان (varashnan)
شعار: ورشنان خاتم
محتوا: کلمه‌ی ورشنان به معنای امت پیغمبر است؛ هر پیغمبری که باشد. با توجه به این معنی می‌تواند در مورد مسائل جامعه‌ی اسلامی یا هر چیزی مربوط به امت اسلام نوشته شود. البته شاید بهتر باشد چنین وبلاگی به صورت گروهی و با بُرد و وسعت بیشتر اداره شود.
 
24.    واشامه (vashameh)
شعار: اولش به ذهنم رسید: «تاج بندگی من» ولی بعد دیدم خیلی تکراری است. شعارش را خودتان انتخاب کنید.
محتوا: واژه‌ی «واشامه» به معنای روسری و مقنعه است. طبیعتا می‌تواند برای وبلاگی با موضوع حجاب یا  عفاف استفاده شود. یا حتی وبلاگ یک دختر خوب!

یواشکی‌نوشت:
از این آدرس‌هایی که پیشنهاد دادم، آن‌های که قبلا ثبت نشده بود را در سرویس‌های بلاگ‌اسپات، وردپرس، بلاگفا، پرشین‌بلاگ و پارسی‌بلاگ ثبت کردم. اگر کسی هر کدام از این آدرس‌ها را خواست برای پسر مبتکر ایمیل بزند. بعد از مدتی البته این آدرس‌ها را آزاد خواهم کرد که بی‌کار نمانند.
 
ناراحتی‌نوشت:
امروز به این فکر می‌کردم که اسم خود من هم کلمه‌ی مناسبی برای یک وبلاگ است؛ هم خوش‌هجا است و هم از نظر محتوایی کلمه‌ی به درد بخوری است ولی توی همه‌ی سرویس‌ها ثبت شده بود. این ناراحت نکرد البته؛ ناراحتی‌ام از این است که همه‌شان غیر فعال بودند و به جز بلاگفا هیچ کدام‌شان به‌روز نمی‌شدند. دلم گرفت. همین.
 
 
خب. قصه‌ی ما به سر رسید. این هم از ابتکارات این شماره. تا شماره‌ای دیگر و ابتکاراتی دیگر شما را به خدای بزرگ و مهربان می‌سپارم. (خیلی شبیه خانم‌‌مجری‌های برنامه‌کودک شد!)

 

 

11 نظر


اخه مگه یکی چقد تو زندگیش میره خواستگاری که یه وبلاگگگگگگ بزنه واسه خاطرااااااااااااااااتش! :ی مگه اینکه مرض داشته باشه! مردومو یا مامان باباشو یا خودشو مسخره کرده باشه! :ی احتمالا عمر وبلاگش کم خواهد بود! تریپ اقا بزرگ قبلا کم نبوده! الان نگی مثال بیار! فقط یادمه دیدم :ی خر خاسک!!!!:ی میشه چیزای دیگه ای هم ازین قبیل زد! خر.... و خر.... و یا خر....! شرمنده دیگه نمیشد بگم:ی اگه وبلاگ خانوما قراره شمبلیله باشه وبلاگ مردا هم چطوره باقالی باشه؟! :ی 11 و 12 خیلی تکراریه!!!! خیلی! یه ایده هم من دارم به عنوان دختر مبتکر! " جگر آور" یا "جگر آوران " هم اسم مناسبیه! یعنی اند شجاعت و...! صفت مامان حسنک وزیر در کتاب تاریخ بیهقی می باشد! او زنی سخت جگر آور می بود! آخرش باید می گفتی خداحافظ گل ناز لبت به خنده شد باز! امیدوام دوباره تورو ببینمت باز! (با اهنگ و حرکات موزون!!)

یا لطیف! اینا پولیه الان؟ :دی بعد بگید چرا همه چی گرون شده! این جوری اهتکار(احتکار؟) می کنید، بعد که وبلاگ هم گرون شد مافیا ی وبلاگ رو نفی می کنید! الحق که برازنده تونه: شمافیا! :دی اما کلی حال کردم با این همه اسم بکر!

اسم هاي خوبي پيشهاد داديد. خيلي هايشان مثل خربزه ، شنبليله ، هندوانه ... اما اسم وبلاگ من هم جزو بهترين هاست . ! اسم وبلاگ من نان روزانه است و محتوايش دست پخت خودم . به نان روزانه هم بيا !

احساس نمی شد که پسر مبتکر کم آورده! احساس می شد که پسر مبتکر یک صبح تا غروب جمعه ( یا هر روز _بی کاری _ دیگر) را پای لغتنامه ی دهخدا و معین و ...سپری نموده ! و بسیار تلاش کرده! خسته نباشید.. آسمانی....!

به به به! سلام عليکم جميعا! مي بينم که جمعتون جَمعه گل شماها کَمه! نبوديم چه کارها که نکرديد و چه مخها که نترکانديد! دور همي کيف و حالش بيشتره... اگه بد بود که شماها جمع نمي شديد بشيد شماها! دستتون درد نکنه......فقط حالا که وقت مي گذاريد يه کم تبليغ کنيد زياد زياد تا هدر نره......وقت و عمر و فسفر و سرمايه و ...... بد نيست يه چند تايي خوندم البته خودم هفته اي يکي دوبار بيشتر تو نت نيستم ولي خوب تا چشمم خورد به اينجا اومدم با اينکه حاضر نيستم وقت ... رو بذارم براي نت ولي خوب، کردم ديگه...(يه وقت فکري غير از کتاب خوندن نکنيد براي جاي خالي!). . . . . . . . جداً از بعضي مطالب استفاده بردم. فقط خدا کنه کم نياريد و يه روز مجبور بشين......... ان شاء الله موفق و مريّد (مؤيد) باشيد. يا صاحب الزمان ادرکنــــــــــــــــــا
 
سلام. یکی از مفید ترین قسمت های شماها همین جاست. حتی اگر از این ابتکارات استفاده نکنیم هم کلی حظ برده ایم.

با عرض سلام و خسته نباشید دوباره خدمت تمامی دست اندرکاران شماها و تشکر صمیمانه و مخصوص از نویسندگان این ماهنامه و با عرض تبریک خدمت جناب مبتکر(پسر مبتکر) جهت کسب این میزان توجه در میان نویسندگان وبلاگستان. جناب مبتکر درخواستی از شما داشتم و آن اینکه در صورت امکان Username & pasworde وبلاگ پدیدار رو در اختیار من قرار دهید تا بتوان ادامه وبلاگ نویسی را در قالب این عنوان پی بگیرم. با تشکر شما!!!!!

لبخندی و دیگر هیچ ...

سلاو درود بر شما نظرات جالبی دارید و البته همینطور عجیب و با حال بهتر است هر چند وقت یکبار باز هم از این عنوان های جدید بگذارید در ضمن وب من به فارسی یعنی جزرو مددریا www.seatide.blogfa.com اگر خواستی یک سر بزن اگه اهل نجوم یا نوشته های ادبی مثل دلنوشته ها هستی یک سر بزن


نظرات